X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

قصه‌ هایی که رهبران کره شمالی برای کودکان نوشتند


شاید کسی به ذهنش خطور نکند که رهبران کره شمالی که به بی رحمی، پنهان کاری و استبداد شهرت دارند، در دوران حیات خود کتاب قصه کودکان نوشته باشند. ولی ظاهرا کیم جونگ ایل و کیم ایل سونگ، پدر و پدر بزرگ رهبر فعلی کره شمالی، در اوقات فراغت خود، وقتی که مشغول ساختن زندان و اردوگاه‌های کار اجباری و یا توسعه برنامه های نظامی هسته ای این کشور نبودند، برای کودکان قصه می نوشتند.

"و بالاخره کیسه سمت چپی ترکید، شعله های مهیبی از آن بیرون زد، ارباب افتاد و گرز خود را با عجله انداخت روی زمین. همان موقع از بیرون صدای درگیری و جنگ می آمد. روستاییان بقیه راهزن ها را کشتند."

این بخشی از داستان "بچه ها راهزنان را نابود کردند"به قلم کیم جونگ ایل رهبر سابق کره شمالی است که در سال ۲۰۱۱ درگذشت.   

 کتاب بچه ها راهزنان را نابود کردند یک داستان به شدت خشن و اغراق آمیز است. ماجرای آن به اصطلاح حمله نیروهای ارتجاعی و راهزنان به روستاهایی در مناطق کوهستانی کره شمالی است. در پایان قصه روستاییان خوش قلب و پرهیزکار که تمام ارزشهای نمادین رژیم در آنها تجسم یافته است، می توانند دشمنان را شکست دهند.قهرمانان این داستان گروهی از پسران جوان روستایی هستند که با راهزنان مبارزه می کنند. 
قصه "بچه ها راهزنان را نابود کردند" شخصیت های بد داستان افراد مرتجعی هستند که هنوز به رسم دوران ارباب و رعیتی فکر می کنند، به مالکیت و کشاورزی جمعی اعتقاد ندارند و با انقلاب کره شمالی و فرهنگ "جوچه" بیگانه هستند.

ایدئولوژی "جوچه" توسط کیم ایل سونگ اولین رهبر کره شمالی تدوین و تثبیت شد. براساس آن انسان سرور و ارباب همه چیز است و از قدرت و مسئولیت های لازم برای به موفقیت رساندن انقلاب برخوردار است. در این تفکر اصل خودکفایی و استقلال از قدرتهای خارجی نقش ویژه ای دارد. از این جهت قصه های ضد آمریکایی فراوانی که برای کودکان نوشته شده که همه این تفکر را منعکس می کنند، از جمله قصه پروانه و خروس که ظاهرا اولین بار کیم ایل سونگ آن را نقل کرده و بعدا به نگارش درآورده است. 
در این حکایت خروس که نماد آمریکاست، سعی می کند با زورگویی به سایر جانوران یک باغ زیبای روستایی را خراب کند. اما یک پروانه دلیر که نماد کره شمالی است در مقابل این متجاوز می ایستد و همه را نجات می دهد.

کیم جونگ اون رهبر فعلی کره شمالی به خوبی می داند که برای وفادار نگاه داشتن کودکان و نوجوانان به رژیم حاکم باید راههای جدیدی پیدا کنند. او در پارکهای تفریحی و سینماهای جدید سرمایه گذاری کرده است. مواردی از محصولات سرگرمی غربی به آن کشور نفوذ کرده است. تلویزیون دولتی گاهی فیلمهای وسترن و چندی پیش هم فیلم انیمیشن و موزیکال ماداگاسکار را نشان داده است.
رژیم کره شمالی در مورد تاثیرات فاسد کننده محصولات غربی روی کودکان آن کشور به شدت نگران است. اما امیدوار است که با نشان دادن یک ذره از این محصولات مردم را راضی نگه دارد.