X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

نخستین تصاویر تاریخ - از پرتره تا نجومی

نخستین عکس تاریخ که توسط ژوزف نیسه‌فور نیپس در سال ۱۸۲۲  گرفت شده

به سبب مشکلات تکنیکی، نخستین عکس‌های ثبت‌شده از اشیا و ساختمان‌ها بودند، در واقع بیش از ۱۵ سال از زمان شروع عکاسی باید می‌گذشت، تا نخستین بار آن هم به صورت تقریبا تصادفی، عکسی از یک انسان ثبت شود، حالا در نظر بگیرید که ثبت عکس از ماه چقدر بایستی چالش‌برانگیزتر بوده باشد. در بالا قدیمی‌ترین عکس به جامانده را مشاهده کردید ، در ادامه اولین عکسی که در آن انسان حضور دارد و همچنین اولین عکس پرتره و اولین عکس نجومی را مشاهده خواهید کرد...   

 

پس از گذشت حدوداً یک دهه از تصویری که مشاهده کردید، لوئیس داگور -هنرمند و عکاس فرانسوی- تکنیک تازه‌ای از عکاسی را معرفی کرده بود، او در سال ۱۸۳۸، عکسی از یکی از خیابان‌های پاریس گرفت، به خاطر زمان نوردهی ۱۰ دقیقه‌ای، خودروها در عکس مشخص نیستند، اما در این عکس غفلتا عکسی از یک کفاش و مشتری‌اش هم ثبت شده است، عکسی که گمان می‌رود، نخستین عکس ثبت شده از یک انسان باشد!

لوئیس داگور بعدا عکسی از ماه در حالت هلالی ثبت کرد.

اما افتخار ثبت نخستین عکس واضح و با جزئیات زیاد از ماه متعلق به جان ویلیام دراپر است، او به سبک دانشمندان قرن‌های قبل، یک همه چیزدان بود، از او به عنوان  فیلسوف، پزشک، شیمی‌دان و مورخ یاد می‌شود!

او بود که نخستین بار یک عکس واضح را از ماه گرفت که خیلی‌ها آن را نخستین عکس نجومی تاریخ هم می‌دانند :

و جالب است بدانید، او نخستین عکس‌های واضح پرتره را از چهره انسان‌ها و یک زن گرفت، دراپر در آن زمان کارهایی روی شیوه‌‌های قبلی ثبت عکس انجام داده بود و توانسته بود زمان لازم برای نوردهی را به کمی بیشتر از یک دقیقه کاهش دهد، جالب است بدانید که او برای افزایش کنتراست در این عکس‌ها روی صورت سوژه‌ها آرد هم می‌مالید!

یکی از نخستین عکس‌های پرتره از چهره یک زن را، او در سال ۱۸۴۰ از خواهرش گرفت.