X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

با ۱۰ دانشمند نامی تمام اعصار آشنا شوید


بدون حضور دانشمندانی که مبانی اصلی علم و ریاضی را برای ما کشف کردند، قادر نبودیم این‌گونه که اکنون روزگار می‌گذرانیم به حیات‌مان ادامه دهیم. این دانشمندان به واسطه فعالیت‌های بی‌نظیرشان در زمینه محاسبات، الکترومغناطیس، فیزیک، تشعشع و دیگر رشته‌های علمی شهره خاص و عام هستند. آن‌ها هم‌چنین به دلیل اختراع مفاهیم پایه ای که زیربنای دانش امروزی بشر را شکل می‌دهند، قابل تقدیر می‌باشند. نکته قابل توجه این است که برخی از این افراد از کم‌ترین میزان تحصیلات در طول دوران کودکی‌شان بهره‌مند بودند. حال زمان آشنایی شما با این نوابغ بی چون و چرای عالم است. 
ادامه مطلب

10 سازمان‌ سری دنـیــا


سازمان سری، جامعه‌ای است مخفی که فعالیتهایش را از دید عموم مردم پنهان نگاه می‌دارد و اعضاء آن عموما از طبقات یا بخش‌های خاصی از جامعه انتخاب می‌شوند مثل نخبگان و یا آدم‌کشان حرفه‌ای؟! اگرچه تا به امروز هیچ منبع یا هویت مشخصی در رابطه با این گروه‌ها ثبت نشده اما باور عموم بر این است که این سازمان‌ها و تشکیلات موجودیت خود را در طول تاریخ حفظ کرده و همچنان به فعالیت مشغول هستند و بسیاری آن‌ها را مسئول رویدادهای تکان دهنده‌ای که در جهان رخ می‌دهد می‌دانند. در ادامه این مطلب ده سازمان مخفی را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم. گروه‌هایی که به باور بعضی هم‌چنان به حیات خود ادامه می‌دهند. 
ادامه مطلب

ایران، مهد دانش و فناوری


ایرانیان ماشین‌هایی اختراع کردند که با نیروی باد کار می‌کرد و هم‌چنین اولین تقطیر الکل به دست ایشان صورت گرفت. هم‌اکنون دانشمندان ایرانی در تلاش برای زنده کردن مجدد عصر طلایی دانش پارسی، سعی در آزمودن قلمروهای جدید علمی نموده‌اند. بسیاری از دانشمندان ایرانی به صورت انفرادی و نیز همراه با فرهنگستان علوم پزشکی و فرهنگستان علوم ایرانیان در احیای این دوران طلایی همگام شده‌اند.

ایران یکی از معدود کشورهایی است که باعث ترقی و پیشرفت عرصه تعلیم و تربیت شد. علی رغم تحریم‌های بین‌المللی که در طول 30 سال گذشته عرصه را بر مردم و علم آموزان ایرانی تنگ کرده، جمعیت دانشجویان ایران از صد هزار نفر درسال 1979 به دو میلیون نفر در سال 2006 ارتقا پیدا کرده است. و در این میان دختران 70 درصد سهم دانشجویان رشته‌های علوم و مهندسی را به خود اختصاص داده‌اند.

روند پیشرفت علم و دانش در ایران به دو دوره اصلی تقسیم می‌شود، دوره پیش از اسلام و دوران پس از آن. بسیاری از مفاهیم علمی امروزی در ابتدا توسط ایرانیان ابداع و کشف شده‌اند که از آن جمله می‌توان به مدل منظومه شمسی با مرکزیت خورشید، سرعت نور و جاذبه زمین و الگوریتم اشاره کرد که این نشان دهنده نبوغ بالای این ملت است.

هدف ما در ارائه این مقاله آشنایی شما عزیزان با دست‌آوردهای بی‌نظیر ملتی است که علی رغم خدمات بی‌شماری که به بشریت کرده، گمنام و مهجور باقی مانده است. در ادامه به معرفی برخی از دستاوردهای ایرانیان باستان خواهیم پرداخت. همراه ما باشید. 

ادامه مطلب

20 چیز که پیش از مرگ افسوس آنها را خواهید خورد!


چشمانتان را ببینیدد و تصور کنید که به پایان عمر رسیده‌اید، حالا پیش خودتان فکر کنید که آیا از زندگی‌تان راضی بوده‌اید؟ چه اهدافی برایتان مهم‌تر بوده‌اند، اما تحت‌الشعاع، کارها و اقدامات روزمره قرار گرفته‌اند؟ چه چیزهایی حقیقتا شادتان می‌کرده‌اند، اما شما در طول عمر ترجیح می‌دادید برای ظاهرسازی، برای حرف مردم و برای راضی نگاه داشتن اطرافیانتان، از آنها اجتناب کنید.

در ادامه فهرست جالبی از مواردی را نوشته ام که به احتمال زیاد هر کس در هنگام مرگ، افسوسشان را خواهد خورد.

این فهرست را با هم مرور کنیم، به این امید که بتوانیم، حالا که در قید حیات هستیم، برخی از آنها را عملی کنیم، طوری که به افسوس روزها و دقایق پایانی‌مان تبدیل نشوند!

ادامه مطلب

برترین عکس‌های حیات وحش در سال ۲۰۱۳ - مگاپیکسل


از سال ۱۹۶۴، هر ساله، یک مسابقه عکاسی با موضوع حیات وحش توسط موزه تاریخ طبیعی و بخش جهانی بی‌بی‌سی برگزار می‌شود. این مسابقه، ۱۸ شاخه متنوع دارد از عکاسی از پرندگان و پستانداران گرفته تا «نگاه خلاقانه» و عکاسی سیاه و سفید. امسال دوره ۴۹ ام این مسابقات برگزار شد، ده هزار عکس از کشورهای مختلف در این مسابقه شرکت داده شدند. سرانجام برندگان این مسابقه اعلام شدند و عکس‌های برنده تا ۲۳ مارچ ۲۰۱۴ در موزه تاریخ طبیعی به نمایش گذاشته خواهند شد. ما در ادامه ۱۰ تا از این عکس‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم. 
ادامه مطلب

10 درخت مشهور جهان را از نزدیک‌ ببینیم


اغلب از کنارشان می‌گذریم بدون آن‌که ببینیم‌شان، برتن‌شان زخم می‌نهیم بدون آن‌که به ما آسیبی رسانده باشند، از سایه‌سارشان لذت می‌بریم بدون آن‌که آبیاری‌شان کنیم. درختان معروف می‌آیند و می‌روند، بدون آن که به زیبایی‌های آنها توجهی داشته باشیم. در ادامه شما را با ده درخت مشهور جهان آشنا خواهیم نمود. 
ادامه مطلب

لری پیج، مدیر عامل گوگل، در حال تبدیل شدن به یکی از قدرتمندترین افراد تاریخ است


همه طرفداران گوگل، لری پیج را می شناسند. مرد عجیبی که در 40 سالگی، همچنان به بلندپروازی های بی حد و حصر خود ادامه می دهد، گویی حقیقتاً ناممکنی برای او وجود ندارد. بسیاری از ما تا حد زیادی مثل هم هستیم، اما برخی افراد بر حسب اتفاق، اکتساب یا استعداد، نسخه های منحصر به فردی می شوند که بی مثال باقی می مانند. لری پیج هم از آن دسته است. 
ادامه مطلب

بیرون نمانید - راه‌های بازیابی حساب Google


گذرواژه‌های قوی به محافظت از حساب‌های شما و اطلاعات موجود در وب کمک می‌کنند. ولی فراموش کردن گذرواژه‌‌تان مثل گم کردن کلیدهایتان است، در نهایت ممکن است از خانهٔ خودتان بیرون بمانید. ماجرا از این هم بدتر می‌شود اگر گذرواژهٔ شما به خطر بیفتد و یا دزدیده شود. در بعضی موارد دزد گذرواژهٔ شما را تغییر می‌دهد تا شما نتوانید به حساب خود وارد شوید، درست مثل اینکه کسی کلیدهای شما را بدزدد و سپس قفل را عوض کند.

اگر گذرواژهٔ Google خود را از دست داده‌ باشید، به راهی برای وارد شدن به حساب‌‌ Google خود و دسترسی به چیزهایتان در Google+، Maps، Gmail و YouTube نیاز دارید. برای کمک به شما، Google نیازمند راهی است برای تشخیص اینکه شما مالک واقعی حساب هستید، حتی اگر گذرواژهٔ صحیح را ندانید. اکنون چندین گام ساده وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید کار را برای خود و نه هیچ شخص دیگری آسان کنید تا در صورت فراموش کردن یا ندانستن گذرواژه‌تان بتوانید وارد حساب Google خود شوید. با یک نویس همراه باشید...

ادامه مطلب

۷۵ سال پیش ارسون ولز به مردم قبولاند که موجودات فضایی به زمین حمله کرده‌اند!

در ۳۰ اکتبر سال ۱۹۳۸، یک نمایش رادیویی از رادیوی CBS پخش شد، نمایش آنقدر واقعی و هراسناک ساخته شده بود که بسیای از مردم در شرق کانادا و منطقه نیوانگلند، به خاطر فرار از خطر طرح‌شده، از خانه‌های خود گریختند!

نمایش رادیویی در سال‌های چالش‌انگیزی پخش می‌شد که منتهی به جنگ جهانی دوم شد، در آن زمان فاشیسم در اروپا در اوج بود.

نمایش اقتباسی از رمان علمی تخیلی جنگ دنیاهای «اچ جی ولز» بود، نمایشنامه البته بی‌مقدمه شروع نشد، در ابتدای آن رمان «ولز» معرفی می‌شد و گفته می‌شد که نمایش اقتباسی از آن است، اما برای کسانی که از وسط برنامه، رادیوهای خود را روشن کرده بودند، همه چیز متفاوت بود و از آنجا که نمایش به صورت یک برنامه خبری معمول آن روزها تدوین شده بود، بسیار باورپذیر بود. در ادامه پس خواندن شرح این نمایش میتوانید آن را بشنوید...

ادامه مطلب

راز ماندگاری مایکروسافت در چیست؟


به رغم همه مشکلاتی که مایکروسافت طی این ماه ها و سال ها با آن ها دست و پنجه نرم می کند، درآمد فصلی اش، روزهای بهتری را برای این شرکت ریشه دار نوید می دهد. طبق گزارش فصلی مایکروسافت، درآمد ۱۸.۵۳ میلیارد دلاری این شرکت با سود خالص عملیاتی ۶.۳۳ میلیارد دلاری همراه بوده و تحلیلگران، آمار و ارقام مربوط به این گزارش را برای این شرکت بسیار امیدوارکننده می دانند.

مایکروسافت همیشه شرکتی در حال گذار بوده و همواره درحرکت رو به جلوی خود با صفی طولانی از منتقدان و مخالفان مواجه می شده. شاید واقعاً مایکروسافت مستحق این نقدهای تند باشد. سیاست های انحصارگرایانه این غول نرم افزاری در طول سال های متمادی بر کسی پوشیده نیست. هیچ یک از ما محصولات گه گاه بی کیفیت و باگ های فراوان سیستم های عامل ویندوز، به خصوص در سال های گذشته، را فراموش نکرده ایم. شاید ظهور رقبای سرسختی چون اپل و گوگل هم زاییده همین عملکرد مایکروسافت است.

بسیاری بر این عقیده اند که شرکت هایی نظیر اپل و گوگل نسبت به مایکروسافت موفقیت گسترده تری کسب کرده اند. شاید گزارش فصلی این دو شرکت و آمار و ارقام آن ها هم تا حدی نظر آن ها را تائید کند، اما این بدان معنی نیست که مایکروسافت از گود خارج شده؛ مایکروسافت هنوز هم بزرگ ترین تولید کننده نرم افزار در جهان است و در گزارشات فصلی آن می توان دید که این شرکت هر سه ماه، میلیاردها دلار سود می کند. مایکروسافت مانند یک ماشین بزرگ و قدرتمند و سودده است که قصد ترک میدان را ندارد.

اما دلیل بقای مایکروسافت و تداوم موفقیت های آن چیست؟ با یک مثال این مسئله را باز خواهیم کرد. 

ادامه مطلب
1 2 3 >>