X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

به مناسبت روز وبلاگستان فارسی و معرفی 5 وبلاگ برتر

شانزدهم شهریور ماه ۱۳۸۰، سلمان جریری در صفحه وبی که عنوان اولین وبلاگ فارسی را یدک میکشد چنین می نویسد:

  • "weblog (وب نوشت) اصلا یعنی جی؟ 

وب نوشت بر وزن دست نوشت یک اصطلاح من در آوردی است! خیلی جدی نگیرید! اما weblog به وب سایت یا homepage ای میگن که شامل نوشته های شخصی یک نفر راجع به چیزها و نکات جالبی که میبینه یا بهشون فکر میکنه هست. weblog ها معمولا هر روز update می شوند. میتونید مجموعه ای از weblog کلی آدم رو در این قسمت از سایت google ببینید. 

  • وب نوشت من شامل چه چیزهایی میشه؟

از نکات جالبی که در طول روز از اینور و اونور می خونم و می شنوم ... تا چیزهای جالبی که روی وب پیدا می کنم ... تا فکرها و نکاتی که به ذهنم می آد ... همه چی! ... "

و این واقعه، مبدأ پیدایش وبلاگستان فارسی شد.

اینک سالیانی است که ۱۶شهریور ماه ملقب شده است به «روز تولد بلاگستان فارسی»، که بلاگ‌نویسان فارسی‌زبان آن را با نگاشتن انواع مطالب و ویژه‌نامه‌ها پاس می‌دارند.

در واقع در سال 2005 بود که عده ای از وبلاگ نویسان سراسر جهان به این نتیجه رسیدند که باید برای خودشان یک روز اختصاصی داشته باشند ! بر همین اساس ۳۱ آگوست (۳۱og- که در نوشتار شبیه کلمه‌ی Blog است) مصادف با ۹ شهریور به عنوان روز جهانی وبلاگ انتخاب شد. 

از 9 شهریور تا 16 شهریور که سالروز اولین پست وبلاگی در ایران است هفته وبلاگ نویسی نام گذاری شده است .

خب این تاریخچه ای بود از این روز اما هنوز حرف داریم...

 به ادامه مطلب بروید
شاید وبلاگ نوشتن از نگاه خیلی ها کاری بیهوده و وقت تلف کردن باشد؛ و بر پایه همین تفکر است که در خیلی از اوقات درآمدی از آن حاصل نمیشود!

ولی در جواب باید گفت که وبلاگ نویسی خیلی فراتر از این است که بتوان اینقدر سطحی به آن نگاه کرد.

به نظر من ویژگی برجسته وبلاگ نویسی این است که در واقع هر وبلاگ نمایانگر روح و تفکر صاحبش است ، با وبلاگ میتوان زندگی کرد ، مهم نیست که پست های من خوانده شوند یا اینکه کامنتهایی که بر مطالب من میگذارند چقدر زیاد باشد ! (که البته بی اهمیت هم نیست) مهم حسی هست که من دارم وقتی که حاصل فکر خودم را به رشته تحریر در می آورم و آن را به طور منسجم یک جا ذخیره می کنم! 

با این که این روز ها به لطف شبکه های اجتماعی وبلاگ نویسی از رونق افتاده اما من نوشتن وبلاگ را دوست دارم و تا در توانم باشد در یک نویس خواهم نوشت.

خب حالا برویم سراغ آخرین وضیفه ای که به عنوان یک بلاگ نویس در این روز دارم، یعنی معرفی 5 وبلاگ دیگر که به نظر من جالب است.

1- وبلاگ آرش کمانگیر

نویسنده این وبلاگ آرش آبادپور (ساکن تورنتو) بوده که مدت قریب به 6 سال به نوشتن در آن مشغول است. نوشته های او در موضوعات مختلفی از جمله علمی، فناوری، آزادی، سیاست و غیره... است.

2- عصیان

نیما اکبر پور نویسنده این وبلاگ یک مهندس کامپیوتر است که فی الحال در شبکه تلوزیونی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان برنامه‌ساز و مجری برنامه کلیک با موضوع فناوری مشغول به کار است.

دست نوشته های او نیز در وبلاگ عصیان بیشتر در مورد اخبار اینترنت و فناوری است.

3- بلاگ نوشت

صادق جم نویسنده بلاگ نوشت است که در آن مطالب مختلفی را از جمله IT، سیاست، جامعه و… منتشر میکند.

او در مورد وبلاگش مینویسد :

بلاگ نوشت، درگاه ورود من به دنیای مجازی است، و جایگاهی است که برخلاف دنیای حقیقی پر از زر و زور و تزویر، «من» واقعی من در آن نمود پیدا می کند. به همین دلیل هم خیلی دوستش دارم.


4- وبلاگ پوریا ناظمی


پوریا ناظمی، یک روزنامه نگار علمی است که در روزنامه ها و مجالاتی مانند: نجوم، جام جم و دانستنیها فعالیت میکند. وی به دلیل علاقه شخصی سال ها است که فعالیت نجوم آماتوری دارد و عضو هیات دبیران انجمن نجوم ایران است .

وبلاگ وی بیشتر علمی و در موضوعات مختلف از جمله نجوم است.

5- یک پزشک

به مناسبت روز وبلاگستان فارسی و معرفی 5 وبلاگ برتر

بی شک یک پزشک یکی از بهترین وبلاگ های فارسی است که بیش از هشت سال است توسط دکتر علیرضا مجیدی و فرانک مجیدی نوشته میشود و تا کنون بیش از 4000 پست را ارسال کرده اند. از جمله موضوعاتی که یک پزشک به آن میپردازد آی‌تی، پزشکی و سینما است.

خوب پنج پیشنهاد من کامل شد، شما نیز میتوانید 5 وبلاگ برتری که میشناسید را در اینجا به اشتراک بگذارید، آیا یک نویس در لیست پنج وبلاگ برتر شماست ؟