X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

تصویر فروش زنان ایرانی یا نقاشی مراسم ازدواج در تبریز؟


این تصویر از چندین سال پیش با موضوع "عکسی از فروش زنان ایرانی توسط اعراب مسلمان در بازار برده فروشان" در سایت ها و صفحات فیسبوکی فارسی زبان مشهور شده است. نوشته ای که شامل چند جمله در مورد حمله اعراب به ایران و متنی بالای تصویر که آن را نمونه ای از فروش زنان ایرانی توسط مسلمانان عرب میداند.

اما واقعا این تصویر چیست و مطالبی که در مورد آن گفته می شود درست است؟!

 به ادامه مطلب بروید
 
اصل این اثر دستکاری شده، نه سیاه و سفید است، نه اینقدر بی کیفیت و باستانی و نه نشانی از برده داری دارد بلکه اثری است زیبا که نشان از جشن و نوازندگی و پایکوبی در گوشه ای از کشور خودمان را دارد.


این نقاشی در سال ۱۳۲۲ هجری قمری (بر اساس اطلاعات موجود در شناسنامه اثر) برابر با 1904 یا 1905 میلادی کشیده شده است. یعنی حدود ۱۱۰ سال پیش. نقاش این اثر استاد «محمد علی نقاش» و عنوان طرح "مراسم عروسی در تبریز (Wedding Ceremony in Tebriz)" است .

خلاف واقع نشان دادن موضوع این اثر جز انتشار فرهنگ تنفر و ایجاد تفکر سیاه و سفید مطلق هدف دیگری نمیتواند داشته باشد.
متاسفانه به خاطر تجربیات ناخوشایند تاریخ ایران از همسایگان عرب خود کینه ای بسیار قدیمی بر جای مانده است و این روزها هر چه علیه اعراب گفته شود بدون تفکر و تامل و با علاقه پذیرفته می شود؛ خواه واقعیت داشته باشد و خواه ساخته و پرداخته ذهن افرادی از این دست باشد. پرسش اینجاست که ما ایرانیان که به راستی از نظر فرهنگی پربار بوده ایم چرا نباید به ملل و قومیت ها و فرهنگ‌های دیگر احترام بگذاریم؟