X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

آیا اینترنت دیوانه‌مان می‌کند؟

Article Photo


اینترنت یک رسانه قوی است که ما را خوشحال‌تر و خلاق‌تر می‌کند، اما آیا می‌توان آثار بدی را هم برایش متصور بود؟ آیا اینترنت روی احساسات و تفکر ما اثر می‌گذارد؟


در سال ۱۹۹۶، هفت پژوهشگر MIT دست به کاری زدند که در آن زمان جالب به نظر می‌رسید، آنها سعی کردند که با زندگی همزمان در دنیای فیزیکی و مجازی، مرز بین انسان و کامپیوتر را محو کنند، برای این کار آنها کیبوردهای ویژه‌ای را جیبشان گذاشتند، در جیب پشتشان پخش‌کننده رادیویی گذاشتند و نمایشگرهایی را هم حاوی چشمهایشان قرار دادند. آنها خود را سایبورگ نامیدند، اما اگر خوب فکر کنیم، در حال حاضر همه ما سایبورگ هستیم. همه با اتصال دائم به اینترنت مبدل به سایبورگ‌هایی شده‌ایم که خودمان خبر نداریم.

دو سوم این سایبورگ‌ها، حس کاذب ویبره شدن گوشی‌شان را دارند، یک حس خیالی که شدت وابستگی آنها را به گوشی‌هایشان نشان می‌دهد.

آمریکایی‌ها در حال حاضر هر روز هشت ساعت به صفحات کامپیوترها یا موبایل‌های خود زل می‌زنند، بیشتر از زمانی که صرف خواب می‌کنند، نوجوان‌ها مدرسه‌رو هم روزانه هفت ساعت را پای کامپیوترها و گجت‌هایشان صرف می‌کنند و اگر زمانی را که آنها در آن واحد با چند وسیله صرف می‌کنند را در نظر آوریم، این عدد به ۱۱ ساعت می‌رسد.

تکست زدن، این روزها به مانند پلک زدن شده است، یک شخص عادی، صرف‌نظر از سن، در طول ماه، ۴۰۰ پیام رد و بدل می‌کند، که نسبت به سال ۲۰۰۷، ۴ برابر شده است. اما یک نوجوان، در طول یک ماه ۳۷۰۰ پیام رد و بدل می‌کند که دو برابر سال ۲۰۰۷ است.


نتایج یک تحقیق تازه نشان می‌دهند که اینترنت ممکن است ما را خاموش و تنها، افسرده و مضطرب کند و ما را به بیماری وسواسی جبری یا اختلالات کمبود توجه مستعدتر کند.


لطفا به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب

گوگل و هک شدن سایت - پیشگیری بهتر از درمان


بدون شک در زمان طراحی و پیاده سازی وب سایت ، مباحث مربوط به امنیت نیز همانند سئو در اولویت قرار دارند. 

مطمئنا علاقه ای به اینکه کاربران سایت شما در زمان ورود به آن با این پیغام گوگل که در تصویر میبینید ، مواجه شوند ندارید.

تصور کنید به همراه دوستان یا خانواده قصد ورود به رستوران مورد علاقه خود را دارید. اما در کمال تعجب می بینید بالای ورودی آن نوشته شده: "خوش آمدید. در این محل تمامی گفتگوهای شما توسط دوربین های مخفی ضبط و نگهداری می شوند". منصرف می شوید؟ با احتیاط وارد می شوید؟ شاید مثل من مسیر خود را تغییر داده و محل دیگری را انتخاب کنید. 

حتی ممکن است در آینده دیگر این نوشته را نبینید، اما این تصور که ممکن است دوربین های مخفی هنوز وجود داشته باشند باعث شود که دیگر به آن محل مراجعه نکنید.


در ادامه مطلب با توصیه های رسمی گوگل برای پیشگیری از هک شدن آشنا خواهیم شد.


به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب

پست های نوروزی

پست های نوروزی


تا نوروز و تحویل سال 92 دو روز بیشتر باقی نمونده و به این مناسبت جا داره تا در این روزا پست های زیادی در مورد نوروز بذارم ، اما به دلیل اینکه در چنین روز هایی در سال 90 مطالب نوروزیه زیادی داشتیم و تقریبا هم اولین پست هام حساب میشدن ، تصمیم گرفتم که در این سال به جای تکرار مطالب مربوط به نوروز و گذاشتن پست های تکراری ، مطالب سال پیش رو با معرفی لینکشون دوباره احیا کنم .


1- طرز تهیه انواع سبزه عید به زبان ساده

2- هر چیزی که از یلدا باید بدانید

4- نوروز به روایت نجوم

5- نوروز نامۀ حکیم عمر خیام

6- برنامه ها و تقسیم بندی های نوروزی در ماه فروردین در عهد باستان

7- نوروز در تاجیکستان و افغانستان

8- تعدادی عکس از المان های نوروزی مشهد (سال 91)


پیشاپیش نوروز را به احالی یک نویس تبریک میگم و  موفقیت و ترقی در سال جدید را آرزو مندم


لحظه تحویل سال ۱۳۹۲ شمسی ، ساعت 14:31:56 روز چهارشنبه 30 اسفند 1391 هجری شمسی است

جشن جهانی نوروز

جشن جهانی نوروز

جشن جهانی نوروز از سال ۱۳۸۹هر سال برگزار می‌شود. سران کشورهای منطقه تا بحال دو مرتبه در تهران و یک بار در تاجیکستان برای تجلیل از نوروز گرد هم آمده‌اند.

سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در ۸ مهر ۱۳۸۸ ، نوروز را به عنوان میراث جهانی ثبت کرد. به پیشنهاد جمهوری آذربایجان، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست ۴ اسفند همان سال ۲۱ مارس را به عنوان روز جهانی عید نوروز به رسمیت شناخت و در تقویم خود جای داد.
در متن تصویب شده‌ قطعنامه (۲۵۳/۶۴RES/A ) سازمان ملل آمده است که نوروز قدمتی ۳ هزار ساله دارد و بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند.
کشورهای حوزه تمدنی و فرهنگی نوروز 38 کشورند که در مناطق شبه قاره‌ هند، آسیای مرکزی، قفقاز، خاورمیانه، بالکان، حوزه‌ دریای سیاه و بخش‌هایی از آفریقا قرار دارند.
رئیس جمهور ایران در نوروز سال ۱۳۹۱ برای سران ۳۸ کشور دنیا پیام تبریک فرستاد. روسای جمهوری آمریکا و دبیرکل سازمان ملل نیز به مناسبت نوروز پیام‌های شادباش فرستادند. امسال چهارمین دور جشن‌ جهانی نوروز در ۲۱ مارس ۲۰۱۳ (۱ فرودین ۱۳۹۳) در ترکمنستان برگزار خواهد شد. 

بیش از 500 هزار کاربر گوگل ریدر تنها طی 2 روز به فیدلی پیوستند

بیش از 500 هزار کاربر گوگل ریدر تنها طی 2 روز به فیدلی پیوستند


پس از تصمیم غیرمنتظره گوگل مبنی بر تعطیلی گوگل ریدر  تا تیرماه سال آینده ، در همین راستا کاربران به دنبال جایگزینی برای این سرویس به نظر می‌رسد خانه جدیدی را پیدا کرده‌اند. 

Feedly که شبیه به Google Reader عمل می‌کند توانسته طی دو روز اول انتشار خبر حذف گوگل ریدر بیش از 500 هزار کاربر را جذب سرویس خود کند.

Feedly اعلام نموده که در تلاش است تا پهنای باند خود را 10 برابر کند و سرورهای جدید اضافه نماید تا بتواند پاسخ گوی کاربران بیشتری باشد.

Feedly در حال حاضر یکی از بهترین جایگزین‌های سرویس گوگل ریدر است و همانند سرویس گوگل دارای API است تا تولیدکنندگان بتوانند محصولات خود را با آن یکپارچه نمایند.


سفر بی‌بازگشت به مریخ: به پیش حتی اگر ناممکن باشد!

سفر بی‌بازگشت به مریخ: به پیش حتی اگر ناممکن باشد!


خیلی وقت‌ها، زمانی که اخبار مربوط به مأموریت‌های فضایی را دنبال می‌کنیم، از خودمان می‌پرسیم که چرا بشر تا حالا نتوانسته روی سطح مریخ بنشیند. مأموریت فضایی به مریخ هر چند ممکن است در شرایط حاضر و با این بحران فراگیر افتصادی دنیا، پرهزینه و بیهوده به نظر برسد و علیرغم اینکه ممکن است مشکلات تکنیکی هم برای فرستادن و بازگرداندن سالم فضانوردان به مریخ وجود داشته باشد، یک آرزوی پنهان در دل ماست.

متأسفانه سازمان‌های فضایی معتبر، هیچ برنامه مدونی برای فرستادن انسان به مریخ ندارند، اما در ژوئن سال ۲۰۱۲، خبر عجیبی منتشر شد، در این زمان یک کارآفرین هلندی به نام «باس لنسدورپ» اعلام کرد که قصد دارد یک پروژه خصوصی را شروع کند که هدف از آن فرستادن ۴ انسان تا سال ۲۰۲۳ به مریخ و فراتر از آن ایجاد یک کلونی ۲۰ نفره در سطح سیاره سرخ تا سال ۲۰۳۳ است.

این پروژه برای خود، پشتیبان‌ها و منتقدانی دارد و مراحلی برای انجام آن تعریف شده است.

در نخستین گام در سال میلادی جاری، باید ۲۴ فضانورد برای انجام این مأموریت انتخاب شوند و آموزش ببینند، سال بعد هم باید ماهواره ارتباطی مدارگرد ساخته شود.


به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب

وقتی از زندگی خسته شدید چه بکنید

وقتی از زندگی خسته شدید چه بکنید


در ادامه ۶ نکته عنوان می‌کنیم که کمکتان می‌کند وقتی زیر بار استرس زندگی خسته و کلافه شدید، احساس بهتری پیدا کنید.


به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب

نسخه دیجیتال کتابخانه واتیکان در ۲٫۸ پتابایت

نسخه دیجیتال کتابخانه واتیکان در ۲٫۸ پتابایت


واتیکان اخیرا با استعفای پاپ قبلی و مراسم معرفی پاپ جدید نظرها را به خود جلب کرده است. در همین دوره نه تنها دنبال‌کنندگان این جریانات به شدت به فناوری روی آورده‌اند، بلکه خود واتیکان هم به فناوری متمایل شده است! در قدم نخست مختل‌کننده‌های رادیویی مراسم انتخاب پاپ جدید را از نفوذ مهاجمان محافظت کردند. و اکنون قدم بعدی در این جهت، دیجیتالی شدن کتابخانه واتیکان (بله هر ۴۰ میلیون صفحه آن!) است.


به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب

اولین دامنه اینترنتی دنیا، 28 ساله شد

اولین دامنه اینترنتی دنیا، 28 ساله شد


اولین دامنه اینترنتی، 28 سال پیش با نام Symbolics.com ثبت شد. این دامنه هرچند محبوب‌ترین وب سایت دنیا نیست اما قدیمی‌ترین در دنیاست. سیمبولیک کمپانی بود که برای کمبریج سیستم‌های کامپیوتری تولید می‌کرد تا زبان نرم‌افزاری Lips را اجرا کنند.

وقتی کامپیوترهای شخصی همگانی شدند سیمبولیک نیز که نتوانست در بازار دوام بیاورد، رفته رفته فراموش شد. هرچند سیمبولیک دیگر کامپیوتر تولید نمی‌‌کند اما هنوز در زمینه تولید محیط‌های بسیار خاص برنامه‌ نویسی فعال است که دامنه‌ Symbolics-dk.com مربوط به کارهای این شرکت می باشد.

یک شرکت مجازی سازی املاک به نام XF.com در سال 2009 دامنه Symbolics.com را به قیمتی که هنوز فاش نشده، از آن خود کرد و آن را به موزه‌ اینترنت تبدیل نمود. در این وب سایت مقالاتی در رابطه با دامنه و حتی تاریخچه اینترنت درج شده است.

اگر شما هم صاحب یکی از 250 میلیون وب‌سایت یا میلیون‌ها وب لاگ دنیا هستید، بد نیست تولد اولین دامنه دنیا را به Symbolics تبریک بگوید.

محبوب ترین مدیرعامل های سال ۲۰۱۳


موسسه Glassdoor هر سال لیستی از محبوب ترین مدیرعامل های جهان منتشر می کند. در این تحقیق میزان مقبولیت مدیرعامل ها میان کارمندان شان مورد بررسی قرار میگیرد. 
در لیست سال ۲۰۱۳ رتبه اول به مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک رسیده است. جالب است که تیم کوک مدیرعامل اپل هم در این لیست قرار دارد و رتبه ۱۸ را به خود اختصاص داده. اما رتبه او نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. میزان مقبولیت تیم کوک از ۹۷ درصد در سال گذشته به ۹۳ درصد رسیده است. البته نباید فراموش کنیم که تیم کوک در اپل جایگزین کسی شد که یکی از نمادهای مدیریت به شمار می آمد. شاید به همین خاطر است که رفتارهای او با استیو جابز مقایسه می شود و احتمالا این موضوع روی کارمندان هم تاثیر گذار است. 
لیست کامل ۵۰ مدیرعامل مقبول سال را ببینید.منبع

1 2 3 4 5 ... 10 >>